Кредит за покупка на жилище с ипотека
Необходим ви е кредит, за да закупите желаното жилище? Какво да предприемете, за да получите кредит с най-изгодни условия?
За да стигнете до изгодна сделка трябва последователно да договаряте условията, за да сте сигурни, че покупката ще е успешна без наличие на рискове.
- Определете сумата, до която ще бъде покупката – добре е да определите цена плащането, на която няма да затрудни и натовари бюджета ви в бъдеще;
- Информирайте се за възможностите за получаване на кредит – разгледайте офертите на всички банки, за да имате актуална информация за начина на кредитиране;
- Кандидатствайте за предварително одобрение – част от банките предлагат предварително одобрение на лимит за ипотечен кредит. Одобрението е валидно до 3 месеца, като не дължите такса за разглеждане. Получавайки одобрение си гарантирате финансирането и по-спокойно ще може да търсите имот, който да закупите;
- Избор на имот – избирайки имот преди да подпишете договор с продавача обсъдете клаузите с банката, от която вече имате одобрение по кредита. Не трябва да има противоречиви клаузи или такива, които са неизпълними като се има предвид, че плащането ще е с банков кредит;
- Проверка на имота – преди да договорите покупката задължително проверете имота за наличие на тежести. Ако купувате жилище в процес на изграждане проверете строителя и инвеститора.
- Договорете условия по кредита – договорете индивидуални условия по жилищния заем. Уточнете с банката още в първоначалните разговори кога може да бъдат разгледани преференциални условия – при предварителното одобрение или на етапа, в който вече сте намерили жилището. Опитайте се да постигнете цялостни благоприятни условия.
- Подписване на договор за кредит – преди да подпишете поискайте банката да Ви изпрати условията, при които е одобрен кредита в писмен вид. Потърсете проект на договора за кредит и сравнете договора с одобрението. При разминаване на условия или неясно изписани коментирайте с банката. Все пак подписвате договор за кредит, който е дългосрочен и се обвързвате с условията.
Какви са особеностите при покупка на жилище с ипотека?
На първо място е важно да се уверите, че покупката на избрания имот не е рискова. За да сте сигурни изискайте от продавача удостоверение за тежести издадено от Агенция по вписванията. Друг вариант е да получите информация чрез справка в имотния регистър. Подобна справка може да направите при избран нотариус. Покупка на жилище с вписана вече ипотека не е проблем, но трябва предварително да сте наясно с това обстоятелство. Така банката, която сте избрали да финансира сделката ще може да структурира кредита по подходящ начин така, че да е защитена и тя като кредитор и вие като кредитополучател. При наличие на тежест върху имота трябва да се изяснят всички подробности – каква е причината за наличието на тежест, при какви условия ще бъде заличена и от коя банката е. Когато има прозрачност и разполагате с цялата необходима информация, рисковете са сведени до минимум.
Друг важен момент е условията, при които ще получите финансиране. Нито едно условие независимо дали става въпрос за цени, обезпечение или допълнителни условия не е за пренебрегване. Трябва да бъдете изключително внимателни във всеки един етап на договаряне и одобрение на кредита. Бъдете в непрекъсната комуникация с банката, за да не бъдете неприятно изненадани преди финала на сделката. Най-добрият вариант е да ползвате услугите на кредитен консултант.
Какви са изискванията за жилищен кредит?
За да кандидатствате за жилищен кредит, обикновено трябва да отговорите на следните изисквания:
- Възраст: Трябва да сте навършили пълнолетие;
- Доход: Трябва да имате редовен доход, достатъчен за покриване на месечните вноски за кредита;
- Кредитна история: Добрата кредитна история ще увеличи шансовете ви за одобрение на кредита;
- Застраховка: Имотът, който желаете да закупите, трябва да бъде застрахован;
- Документи: Трябва да представите необходимите документи, като лична карта, документи за доходите ви и други специфични документи, поискани от банката.
Какъв размер кредит може да бъде отпуснат?
Сумата, която може да се получи като жилищен кредит, зависи от различни фактори, включително дохода на кредитополучателя, оценката на имота, лихвения процент и срокът на кредита. Обикновено банките предоставят кредити, които покриват до 80% от стойността на имота. Някои банки, обаче могат да предложат и по-висок процент, ако кредитополучателят отговаря на определени критерии.
Необходими документи
Документите, които обикновено се изискват при кандидатстване за жилищен кредит, могат да варират в зависимост от банката. Общо взето, ще бъдат изискани следните документи:
- Лична карта или паспорт: Като доказателство за самоличност.
- Доказателство за доходи: Удостоверение за доходи, банкови извлечения, данъчни декларации и други документи, които показват вашия доход.
- Документи за имота: Копие на договора за покупка на имота, оценка на стойността му и други документи, свързани с имота.
- Банкови извлечения: Извлечения от вашите банкови сметки, които показват вашата финансова активност и спестявания.
Заявете безплатна консултация в сайта ни. Ползвайки нашите услуги ще получите сигурност и спокойствие при договаряне на условия. Ще ви помогнем да изберете най-изгодния ипотечен кредит и ще ви консултираме до финализиране и придобиване на жилището, което сте избрали.